آموزش کامپیوتر و فناوری روز دینا ، اخبار علمی

آموزش برنامه نویسی و وب شبکه نرم افزار و اخبار علمی ، تازه های فناوری ، طب سنتی ، کشاورزی

پروتکل چیست؟

سه‌شنبه 27 تیر‌ماه سال 1391 02:15 ب.ظ نویسنده: مجید اکبری چاپ

پروتکل شبکه چیست

پروتکل ها و استاندارد ها در شبکه قوانینی هستند که باعث میشود شبکه ها با هم کار کنند.حتی این پروتکل ها باعث میشوند که ....

پروتکل شبکه چیست

پروتکل ها و استاندارد ها در شبکه قوانینی هستند که باعث میشود شبکه ها با هم کار کنند.حتی این پروتکل ها باعث میشوند که اجزای مختلف یک شبکه با یکدیگر بدرستی ارتباط برقرار کنند.

پس میتوان گفت :

پروتکل ها یک سری قوانین هستند که ارتباطات موثر و سالم را بر روی شبکه منجر می شوند.

به زبان ساده تر کارت های شبکه نصب شده بر روی هر کامپیوتر باید بدانند که چگونه با دیگر کارت  ها شبکه تبادل اطلاعات داشته باشند. سیستم عامل می بایست بداند چطور با کارت شبکه برای دریافت و ارسال اطلاعات روی شبکه ارتباط برقرار کنند و میرسیم به نرم افزار ها و application  های شبکه که باید بدانند چگونه با سیستم عامل ها ارتباط برقرار کنند تا بدانند مثلا چگونه به یک فایل بر روی سرور شبکه دسترسی داشته باشند.

پروتکل ها انواع مختلف دارند. در پایین ترین سطح ، پروتکل ها نوع سیگنال الکتریکی را مشخص میکنند که همان صفر و یک هستند و در بالاترین سطح این پروتکل ها به کاربران شبکه این اجازه را میدهد تا به کاربران دیگر شبکه در مثلا نیوزلند ایمیل ارسال کنند

protocol suits:

پروتکل هایی هستند که بگونه ای تنظیم و config  می شوند تا با یکدیگر کار کنند. دو protocol suites محبوب و مشهور پروتکل های TCP/IP و SPX/IPX می باشد که TCP/IP در شبکه های تحت UNIX  کار میکنند و پروتکلی است که در اینترنت به کار می روند، اما IPX/SPX برای شبکه های Netware  در نظر گرفته شده اند و امروزه در شبکه های تحت ویندوز استفاده می شود.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :